Atrakcje

Bystrzyca Kłodzka

Wycieczki piesze / nordic walking


1. „Na Jagodną” – startujemy ze stacji PKP w Długopolu Zdrój lub z Centrum kurortu czerwonym szlakiem. Poprowadzi nas on poprzez Ponikwę w kierunku przełęczy Spalona, do schroniska „Jagodna”. Stąd niebieskim szlakiem dotrzemy na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich Jagodną (977 m n.p.m.). Powrót do schroniska zielonym szlakiem i dalej tym samym szlakiem przez Wyszki do Bystrzycy Kłodzkiej. Trasa widokowa o długości około 24 km. Przeznaczona dla osób z dobrą kondycją.
 
2. „Na Śnieżnik” – ruszamy z Centrum Międzygórza czerwonym szlakiem idąc w górę ul. Śnieżnej. Szlak ten doprowadzi nas do jednego z najstarszych w Sudetach schronisk turystycznych „Na Śnieżniku”. Stąd zielonym szlakiem dotrzemy na Śnieżnik (1425 m n.p.m.) najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Powrót tą samą drogą do schroniska, a następnie niebieskim szlakiem przez Smrekowiec (1124 m n.p.m.) do Międzygórza. Trasa widokowa, obfitująca w panoramy górskie, o długości ok. 22 km. Przeznaczona dla osób z dobrą kondycją.
 
3. „Po narciarskich ścieżkach” – znakowane trasy narciarstwa biegowego w Górach Bystrzyckich doskonale nadają się w bezśniegowym okresie do uprawiania turystyki pieszej oraz nordic walking. Oznaczone kolorowo trasy można traktować, jako warianty wycieczek o długościach przebiegu i skali trudności dobieranych indywidualnie. Jako punkty startowe najlepiej nadają się: Spalona (polana naprzeciwko schroniska „Jagodna” oraz Lasówka (początek Drogi Zbłąkanych Wędrowców tuż przy kościele).
 

Wycieczki rowerowe.

A. „Do Długopola Zdrój przez Wyszki i Ponikwę” – z Bystrzycy Kłodzkiej kierujemy się w stronę wsi Wyszki i dalej do Ponikwy. Stąd łagodnie zjeżdżając docieramy do Długopola Zdrój. Jest to niewielkie, malownicze uzdrowisko z orzeźwiającymi wodami mineralnymi. Powrót do Bystrzycy Kłodzkiej przez Długopole Dolne. Trasa łatwa o długości około 18 km.
 
B. „Na Igliczną” - Bystrzyca Kłodzka, Pławnica, Marianówka, Szklary, Góra Igliczna, Międzygórze, Wilkanów, Długopole Zdrój, Długopole Dolne, Bystrzyca Kłodzka. Ze względu na przewyższenia oraz długość trasy (około 45 km) wymagana jest dobra kondycja. Trasa jest dokładnie opisana w Atlasie Turystyki Aktywnej.
 
C. „Pętla po Górach Bystrzyckich” – startujemy z Bystrzycy Kłodzkiej w kierunku miejscowości Młoty. Stąd zielonym szlakiem wspinać się będziemy leśną ścieżką na Wójtowską Równię, aż do miejscowości Huta. Stąd Drogą Stanisława zjazd do Pokrzywna i powrót szosą poprzez Nową i Starą Łomnicę do Bystrzycy Kłodzkiej. Trasa o długości około 40 km. Ze względu na przewyższenia i długość przejazdu wymagana jest dobra kondycja.
Narciarstwo biegowe
Okolice Spalonej oraz Lasówki w Górach Bystrzyckich to tereny, na których znajdują się wytyczone, oznakowane i utrzymane w sezonie zimowym trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Łączna ich długość na terenie Gminy Bystrzyca Kłodzka to ok. 40 km, natomiast w połączeniu z systemem tras narciarskich po czeskiej stronie długość ścieżek przekracza… 200 km!
 

Narty i snowboard

Poniżej wybrane propozycje tras narciarskich dla aktywnych:

I. Szlak Czarny – trasa z pętlą wokół szczytu Jagodna (977 m n.p.m.) o długości ok. 12 km – trasa biegnie z polany przy Przełęczy Spalona w kierunku Sasina (887 m n.p.m.), stąd na Sasankę (965 m n.p.m.) i dalej na Jagodną. Sam szczyt jest najwyższym wzniesieniem Gór Bystrzyckich i wraz z Sasanką stanowi doskonały punkt widokowy na Ziemię Kłodzką.
 
II. Szlak Niebieski (I) – trasa o długości 15 km, z pętlą poprzez Sasin (887 m n.p.m.) oraz przez Popielną Dolinę, w kierunku Mostowic. Tutaj na przejściu granicznym Mostowice – Orlicke Zahori połączenie z trasami narciarskimi po czeskiej stronie.
 
III. Szlak niebieski (II) – trasa o długości 12 km, z pętlą wokół Kłobuka (814 m n.p.m.). Rozpoczyna się przy Kościele w Lasówce, skąd biegnie Drogą Zbłąkanych Wędrowców w głąb tzw. „Królewskiego Lasu”. Po okrążeniu Kłobuka wraca z powrotem do Lasówki. Z tej miejscowości można dostać się do Zieleńca i kontynuować wycieczki w rejonie tej miejscowości lub przejść na stronę czeską przy Masarykowej Chacie.
Osoby, które stawiają „pierwsze kroki” na nartach biegowych mogą korzystać z dwóch stadionów narciarskich. Pierwszy tworzony jest na polanie przy Przełęczy Spalona a drugi na tzw. Mokrej Łące w Lasówce. Do dyspozycji są także mniejsze pętle tras w Spalonej, znakowane kolorem zielonym i czerwonym.
W miejscowości Spalona oraz w Międzygórzu znajdują się ponadto wyciągi narciarskie, umożliwiające uprawianie narciarstwa zjazdowego.

Kajakarstwo

Przepływająca przez naszą gminę rzeka Nysa Kłodzka umożliwia, przy wysokich stanach wód, spływanie kajakem. Spływ rozpoczyna się na wysokości wsi Zabłocie, a kończy w Kłodzku. Długość trasy to około 20 km. Ze względu na górski charakter szlaku kajakowego (liczne progi wodne, skały, kamienie) trasa polecana jest osobom z doświadczeniem kajakarskim.

Sanie rogate

W sezonie zimowym w Międzygórzu organizowany jest Zjazd na saniach Rogatych. Uczestnicy mogą stawać do sportowej rywalizacji i nieodpłatnie korzystać ze stylizowanych na XIX-wieczne sań z „rogami”. Szczegóły i informacje o wydarzeniu: www.bystrzycaklodzka.pl

Atrakcje regionalne

Created by: cdx.pl